Poniedziałek, 2024-06-03

Imieniny: Anatola, Leszka

Wycieczka do Experymentarium w Łodzi

Dnia 10 marca 2020 roku 44 osobowa grupa uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej w Uniejowie brała udział w wycieczce do Experymentarium w Łodzi zorganizowanej w ramach projektu pn. Uniejowska Akademia Kompetencji Kluczowych współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Łódzkiego w latach 2014-2020.

W Centrum Nauki Experymentarium czekało na nas naprawdę wiele atrakcji. Zwiedzając wystawę Experymentarium trzeba było uruchomić wiele zmysłów. Uczniowie mogli nie tylko słuchać, patrzeć, ale też dotykać, do czego nie trzeba było ich specjalnie namawiać.   Interaktywne zajęcia  w pasjonujący i zabawny sposób objaśniły skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Wystawa zachęcała do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi podczas  gry zespołowej „Odkryj tajemnice Einsteina”, zakończonej otrzymaniem certyfikatu  młodego odkrywcy.
   Zajęcia te pokazały, że nauka nie musi być nudna ani trudna.
   Ale, ale… żeby tego doświadczyć, musieli przedostać się przez kosmiczny tunel.  Iluzoryczna gra świateł, barw i dźwięków sprawiała wrażenie utraty gruntu pod nogami i zachwiania równowagi. To było niesamowite przeżycie!
   Następnie uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział w warsztatach dotyczących RECYKLINGU. Zajęcia w przystępny i przyjemny sposób ukazały dzieciom tajemniczy świat nauki i przyrody. Na zajęciach poruszano kwestię recyklingu i segregacji odpadów. Uczestnicy w ciekawy i aktywny sposób poznali konsekwencje wyrzucania śmieci w niedozwolonych miejscach oraz dowiedzieli się co mogą zrobić, aby produkować ich mniej. Na koniec każdy uczestnik otrzyma torbę bawełnianą, którą ozdobił według własnego pomysłu i zabrał ze sobą do domu.
   Ostatnim punktem naszej wycieczki był pokaz Profesora Einsteina.  Podczas 25 minutowego pokazu Profesor wprowadzi wszystkich uczniów w świat nauki. Uczestnicy obserwowali doświadczenia fizyczne i chemiczne - od prostych zjawisk i reakcji, które można wykonać w domu po często skomplikowane – przy użyciu odczynników chemicznych.

Opiekunowie wycieczki: Joanna Wójcik, Monika Jabłońska, Anna Komodzińska