"Dzień biało-czerwony" - popularyzacja języka polskiego

Większości z nas luty kojarzył się dotychczas z walentynkami. Jednak od tego roku dla uczniów naszej szkoły będzie też, a może przede wszystkim miesiącem, który przypomina o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka, bowiem 21 lutego przyłączyliśmy się do obchodów  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, określanego także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został dzień, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego (bangla) - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Uczniowie wszystkich klas, oprócz ubrania w tym dniu stroju w kolorach: białym i czerwonym przygotowali i wyeksponowali na korytarzach szkolnych oraz drzwiach swoich sal lekcyjnych ciekawostki dotyczące języka polskiego, aforyzmy, „łamańce językowe”, zagadki, krzyżówki, rebusy, plakaty itp. Informacje przedstawione były w zabawny i rzucający się w oczy sposób, dzięki czemu przyciągały wielu zainteresowanych.
    Taka zabawa z językiem polskim na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.

Ewelina Kołata, Anna Bugajak, Katarzyna Pruchlat, Joanna Wójcik