Konkurs wiedzy o życiu i twórczości F. Chopina

Dnia 01 marca 2019 roku na dwóch długich przerwach odbył się Konkurs wiedzy o życiu i twórczości F. Chopina „Frycek -dzieciństwo i młodość ”. Konkurs był skierowany do uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej. Uczniowie klas III gimnazjum, VIII, VII i VI przedstawili w twórczych laptopach życie, twórczość i wkład Fryderyka Chopina w rozwój światowej muzyki romantyzmu.

Jego kompozycje inspirowały Roberta Schumanna i Franciszka Liszta, stały się natchnieniem dla rzeszy polskich muzyków. Jego dzieła są ponadczasowe. Znaczenie utworów Chopina, wykracza poza wymiar artystyczny. Polski kompozytor stał się legendą, a jego twórczość jest bliska sercom wielu pokoleń. Wielka popularność muzyki Chopina, istniejąca już za jego życia, trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Symbolizowała w okresie zaborów uczucia patriotyczne, a jej kult znalazł odbicie w powstaniu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (1927) oraz Instytutu
im. F. Chopina.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Uniejowie „prześcigali się” w udzielaniu odpowiedzi na przygotowane pytania konkursowe dotyczące twórczości Chopina, słuchali popularnych utworów. Całe 45 minut minęło w takt polonezów, mazurków, preludiów, które rozbrzmiewały na szkolnym korytarzu. Całość spotkania z Fryckiem osłodzona była cukierkami, batonami i czekoladami dla najlepszych znawców życia i twórczości artysty z Żelazowej Woli, rodem warszawianina, sercem Polaka, a talentem świata obywatela jak napisał Cyprian Kamil Norwid.

A. Pajor